Narodowe Czytanie – Ballady i Romanse Adama Mickiewicza

W piątkowe popołudnie 9 września br. w Bibliotece w Mikluszowicach odbyło się Narodowe Czytanie – ogólnopolska akcja, nad którą honorowy patronat sprawuje Para Prezydencka. Akcja, która w sposób szczególny promuje bogatą ideę czytelnictwa i dzieła klasyki literatury polskiej.
Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania były Ballady i Romanse Adama Mickiewicza, dzieła które uznano za symboliczne otwarcie epoki Romantyzmu. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Odnoszą się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni, osądzały rzeczywistość i dawały moralne przesłanie.
Wspólne czytanie i przeżywanie dzieł klasyki literatury polskiej nie mogłoby się odbyć bez udziału zaproszonych do głośnego odczytania tekstów gości – przedstawicieli lokalnych władz samorządowych i instytucji oraz czytelników i przyjaciół biblioteki – fragmenty „Ballad i romansów” zaprezentowali:
Pan Jan Pająk – Wójt Gminy Drwinia
Pan Józef Buczak – Radny Gminy Drwinia
Pani Aleksandra Solarz – Kierownik Dziennego Domu Senior + w Woli Drwińskiej
Pan Radosław Brydniak – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Drwini
Pani Józefa Leśniak
Pani Helena Dróżdż
Pani Maria Więcek
Pani Lucyna Wąsik
przedstawiciel młodzieży Kacper Wymazała
Tłem dla twórczości Adama Mickiewicza były dekoracje nawiązujące do mrocznych brzegów jeziora Świteź i oprawa muzyczna w wykonaniu Małgorzaty, Weroniki i Radosława Brydniak.
Spotkanie było także okazją do zaprezentowania twórczości lokalnych poetów. Przed zgromadzonymi gośćmi recytując swoją poezję wystąpili Pani Maria Więcek i Pan Stanisław Bożek.
Serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu wszystkim czytającym oraz widzom i zaproszonym gościom przybyłym na tegoroczne Narodowe Czytanie do Biblioteki w Mikluszowicach.
Gadowska Sylwia